Laikas pirtyje

 Laiko pojūtis pirtyje.  Tikriausiai ne kartą teko girdėti posakį , kad „Laikas praleistas pirtyje neįskaičiuojamas į gyvenimo trukmę“. 

 

Vadovaujantis tokiu posakiu norisi pirtyje pabūti ir ilgiau. Tačiau ar tai teisinga? Ar tai nepakenks sveikatai? Tam, kad teisingai suprasti ir įvertinti šį posakį reikia apibrėžti ką turime omenyje sakydami „pirtyje“.

Pirmiausia, pirtis, tai yra statinys su atskiromis patalpomis, kuriose turime skirtingą temperatūros ir drėgmės santykį. Todėl šios patalpos tenkina skirtingus mūsų poreikius. Šiuo metu tradicinė lietuviška pirtis turi šias patalpas:

  • poilsio zoną, kurioje ilsimės, vaišinamės arbata, bendraujame;
  • prausyklą, šlapią priepirtį arba dušo patalpą;
  • garinę, kurioje kaitinamės ir vanojamės.

Taigi kalbant apie pirtyje praleistą laiką, tikriausiai kalbame apie pirtyje, kaip statinyje, praleistą laiką nes garinėje mes būname labai ribotą laiko tarpą, tikrai ne 4 valandas. Todėl verta pakalbėti apie tai kiek laiko reikia skirti sveikos pirties procedūroms, kad jos nepakenktų mūsų sveikatai ir ką galima per tą laiką, praleistą pirtyje, nuveikti.

Ilgalaikė mano darbo pirtyje praktika leidžia teigti, kad minimalus laikas pirtyje, siekiant sveikatingumo tikslų, turi būti 2 valandos, o maksimalus 4-5 valandos. Tiek laiko užtenka, kad organizmas pailsėtų, atsipalaiduotų raumenys, išsivalytų oda. Toks laikas reikalingas jeigu į pirtį einate vienas arba 3 - 4 asmenų grupė. Ilgesnis laiko praleidimas pirtyje gali būti siejamas tik su gausesniu pirties lankytojų skaičiumi. Tada mes skiriame daugiau laiko bendravimui, o ir šiokia tokia eilutė į garinę išsivanoti susidaro...

Daugeliui kyla klausimas, ir ką gi veikti pirtyje 4 valandas, jeigu negalima gausiai valgyti ir vartoti alkoholinius gėrimus t.y. mes einame sveikatingumo tikslais, o ne į vakarėlį?

Jeigu jūsų pirtyje bus pirtininkas arba žmogus išmanantis pirties subtilybes, tikėtina, kad vakaro eiga bus suplanuota ir jums tik reikės mėgautis pirties malonumais. Na, o jeigu pirtyje lankotės su mažiau patyrusių draugų kompanija, verta iš anksto pagalvoti apie tai, kuo užsiimsite.

Pagrindinis dėmesys yra skiriamas vanojimuisi. Tam, kad vanojimasis būtų naudingas reikia organizmą deramai paruošti šiam veiksmui. Taigi reikia sušilti. Tradiciškai į garinę būna nuo 4 iki 7 užėjimų. Kiekvienas iš jų turi savo tikslą.

 

Pirmas užėjimas trunka trumpiausiai (8 - 10 minučių), jo tikslas supažindinti organizmą su šiluma, nuimti įtampą ir gyvenimo tempą, kuris mus lydėjo iki pirties. Tai tarsi pasiruošimas būsimoms procedūroms. (Toks trumpas laikas dažniausiai tinka tiems, kas į pirtį vaikšto reguliariai. O rečiau vaikštantys mėgsta pasėdėti ilgiau ir prie žemesnės temperatūros. Jie garinėje dažnai užtrunka ir 15-20 minučių. Tai susiję su gebėjimu atsipalaiduoti, palikti kasdienio gyvenimo rūpesčius anapus pirties durų).

Antras užėjimas gali būti skirtas intensyvesniam organizmo sušildymui, kvapų terapijai. Tam mes galime panaudoti druskos ir eterinių aliejų, žolelių mišinius, įvairias džiovintas ir šaldytas vantas. (apie 10-15 minučių) (Druskos panaudojimas antro užėjimo metu nėra laikytinas pilingo-šveitimo procedūra. Tai greičiau maloni pagalba siekiant intensyviau ir giliau sušildyti kūną. Juk organizmas dar nėra sušilęs, oda vėsi ir jautri dirgikliams). 

Trečias užėjimas lydimas intensyvesnio garo. Jo metu galima mėgautis inhaliacijomis panaudojant vantas ir lengvai pasivanojant, kaitinant, kūną. Atskirais atvejais šio užėjimo metu jau atliekamas normalus vanojimas arba vanojimasis. Tai priklauso nuo jūsų kūno įšilimo ir jūsų savijautos. (apie 15-20 minučių)

 Ketvirtas ir visi likusieji apsilankymai skirti odos priežiūros procedūroms. Todėl jų skaičius sunkiai nusakomas, juk kiekvieną kartą galima atlikti skirtingas procedūras. Bendras laikas kurį mes praleisime visų užėjimų metu garinėje, neturėtų viršyti 45-50 minučių.

Tačiau mūsų kūnu galima pasirūpinti ne tik garinėje. Daugeliui pirties procedūrų nebūtinas karštis, kuris yra garinėje. Čia kalbame apie masažą ar kojų-rankų voneles, kaukes veidui ir visam kūnui, odos valymo (pilingo) procedūras. Jas galima atlikti poilsio zonoje arba prausykloje prieš tai 3-5 minutes sušilus garinėje.  Suprantama, šiose patalpose turi būti tinkama temperatūra (apie +22-25C).  Odos šveitimo procedūrą galite atlikti savarankiškai, tačiau maloniau, kai tai daro kas nors kitas. Ir malonumas didesnis jeigu tai daroma panaudojant masažo elementus. Šveisti galima panaudojant pirštines arba plikomis rankomis. Priklausomai nuo šveitimo priemonės ir būdo kaip tai atliekame, šveitimo procedūra gali trukti nuo 10 iki 30 minučių.

Nuvalyta, nušveista oda yra paruošta sekančiai procedūrai, kuri idealiai tinka pirties sąlygomis – maitinanti kaukė veidui arba visam kūnui. Kaukės uždėjimas nėra sudėtingas procesas ir trunka 3 – 8 minutes, tačiau dažniausiai kaukė ant odos laikoma 15-20 minučių. Todėl iš anksto pasirūpinkite, kad per tą laiką kūnas per daug neatvėstų, neperšaltų. Geriausia susivynioti į paklodę ir apsigaubti šiltu chalatu. Jūsų laukia maloni, ramybės būsena po kurios greičiausiai reikės sušilti garinėje arba nusiprausti po dušu. 

 

Vanojimo metu, panaudojant vantas ir šilumą, puikiai masažuojamas mūsų kūnas, sušildomi sąnariai ir atpalaiduojami raumenys. Tai puikus masažas ir jeigu jį atlieka išmanantis asmuo, papildomo masažo nelabai būtina daryti. Tačiau esant poreikiui galima pasimėgauti atpalaiduojamaisiais masažais, kurių metu kūnas ne tik bus masažuojamas, bet oda bus įtrinama, pamaitinama aliejumi. Pirtis puiki vieta palepinti savo kūną medaus gydomosiomis savybėmis, todėl savęs masažą ar masažą galima atlikti ir su medumi. Mūsų oda būna išsivaliusi ir pasiruošusi priimti visas tepamų ant jos priemonių maistines medžiagas. Suprantama, kad pirtyje būtina naudoti tik natūralias priemones. Jeigu pirtyje nėra masažą išmanančio specialisto, galima pasidaryti savęs masažą. Jūs rankomis arba pasinaudodami pagalbinėmis priemonėmis, galite masažuoti savo plaštakas ir pėdas. Tik atkreipkite dėmesį į tai, kad po masažo su aliejumi nereikėtų vėl užeiti į garinę ar praustis po dušu. Masažo seansus geriausia daryti antroje pirties dalyje, kai kūnas būna įšilęs, nustojęs aktyviai prakaituoti. Po tokių procedūrų geriau susisukti į sausą, šiltą chalatą ir mėgaujantis šilta žolelių arbata pasėdėti 20-30 minučių. Na, o laikas skirtas masažams priklauso nuo masažo rūšies, relaksaciniam masažui gali prireikti ir 60 minučių, tačiau dažniausiai tam užtenka 20 – 30 minučių.

 

Ir jeigu šiandien kalbame apie laiką praleistą pirtyje reikėtų atsakyti ir į kitą klausimą. Ar reikalingas laikrodis pirtyje? Aš sakyčiau, kad tai kiekvieno asmeninis reikalas. Juk lankydamiesi garinėje mes vadovaujamės savo organizmo laikrodžiu, jis priima sprendimus, kiek šildytis ir kada laikas išeiti. Na, o kitoms procedūroms laikrodis kartais būna reikalingas. Ir jis gali būti paslėptas mažai matomoje vietoje, kad netrukdytų mėgautis pirties malonumais tiems svečiams, kuriems laikas sustojo...

Taigi visi sutiksite, kad pirtis puiki vieta sveikatingumo procedūroms, kai mes savarankiškai arba su pirties meistrų pagalba, galime pasirūpinti savo kūnu ir siela. Ir posakis, kad „...laikas pirtyje sustoja...“ tampa realybe.

 

Straipsnis publikuotas žurnale "Mano sodyba" , 2018 metų  vasario mėnesį